Jubileusze w parafii Wierzbica

4 sierpnia 2012

W sobotę, 4 sierpnia w parafii Przemienienia Pańskiego w Wierzbicy, świętowaliśmy potrójnie z okazji: 150 rocznicy narodzenia św. Marii Franciszki, 35 rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego i 40 rocznicy święceń kapłańskich kpł. M. Fidelisa Kaczmarskiego – proboszcza parafii. W tym dniu Biskup Naczelny M. Ludwik Jabłoński, ordynariusz diecezji warszawsko-płockiej, dokonał poświęcenia nowego ołtarza.

To niezwykłe wydarzenie w życiu wierzbickiej parafii rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył bp M. Ludwik w asyście kapłanów M. Karola Babiego i M. Roberta Żaglewskiego. Obecni byli także kapłani: M. Kazimierz Kaczmarski, M. Stanisław Bankiewicz oraz klerycy: subdiakon M. Felicjan Szymkiewicz i brat M. Fabian Wylazłowski. Na uroczystość przybyła grupa mariawitów z parafii Dobra, Stryków, Warszawa, Płock, Lipka, Leszno i Lutkówka.

W wygłoszonej nauce Biskup M. Ludwik nawiązał do uroczystości Przemienienia Pańskiego i wspomniał, że na wszystkich ołtarzach, codziennie dokonuje się przemienia Chleba i Wina w Ciało i Krew Pańską. Biskup odwoływał się także do historii mariawitów w Prędocinie, Iłży i Wierzbicy i powiedział dobrze znany cytat wyjęty z perykopy o Przemienieniu Pańskim: „Panie dobrze jest nam tu być”, który równie dobrze można odwołać do atmosfery panującej podczas tego wyjątkowego święta.

Na koniec Mszy Świętej odśpiewaliśmy hymn Ciebie Boga chwalimy i przyjęliśmy błogosławieństwo od Pana Jezusa obecnego w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza. Następnie kapłan M. Fidelis podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania nowego ołtarza i wspierają ta parafię zarówno duchowo, jak i materialnie. Po długiej liście ofiarodawców, Kapłan wyjaśnił symbolikę, która zawarta jest w nowym ołtarzu.

W centralnej części znajduje się Krucyfiks, nad nim obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po stronie Lekcji: obraz św. Marii Franciszki, której wzrok skierowany jest na Utajonego Pana a po stronie Ewangelii: wizerunek św. Franciszka z Asyżu. W antepedium ołtarzowym umieszczony jest rzeźbiony w drewnie obraz Pana Jezusa w Ogrójcu. Ołtarz wspaniale komponuje się z wnętrzem wierzbickiej świątyni, która zbudowana jest w stylu góralskim.

Po nabożeństwie, wszyscy zaproszeni zostali na obiad, podczas którego była okazja do wymienienia zdań i odśpiewania kilku pieśni. Z pewnością wypełnione zostało polecenie Mateczki: „aby nikt z domu mariawickiego nie wyszedł głodny”. Tę radosną atmosferę tego święta zakończyło odśpiewanie nieszporów o Przenajświętszym Sakramencie, które to poprowadził kapłan M. Robert, a na organach zagrał kapłan M. Stanisław.

Żal było odjeżdżać i rozstawać się. Dla parafii w Wierzbicy było to nieczęste wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci proboszcza i parafian. Bratu kapłanowi M. Fidelisowi bardzo dziękujemy za wspaniale przygotowaną uroczystość i serdeczne przyjęcie gości i dedykujemy mu nową zwrotkę do Jego ulubionej pieśni:

Musimy siać to Dzieło Miłosierdzia
By każdy mógł w Królestwie Bożym żyć,
A kiedy przyjdzie w życiu chwila ciężka
Mamy Mateczkę, Ona doda sił


Br. M. Felicjan


Poświęcenie nowego ołtarza

Procesjonalne wejście do kościoła
Proboszcz - kapł. M. Fidelis Kaczmarski

foto: A.G.