95-lecie parafialnej orkiestry dętej

26 września 2004

Podczas uroczystości parafialnej św. Mateusza w dniu 26 września 2004 r. w Sobótce Nowej koło Łęczycy, swoje 95-lecie świętowała miejscowa orkiestra dęta. Zespół jest jednym z pierwszych, które powstały w Kościele Starokatolickim Mariawitów. Obecnie gra w nim 15 muzyków. W uroczystości wziął udział Biskup Naczelny Kościoła - M. Włodzimierz Jaworski, który celebrował nabożeństwo oraz biskup diecezjalny - M. Ludwik Jabłoński, który wygłosił kazanie.

Orkiestra parafialna przy Kościele Starokatolickim Mariawitów w Sobótce Nowej powstała w 1909 roku. Celem jej powołania było uświetnianie nabożeństw kościelnych a także uroczystości parafialnych. Z drobnych składek wiernych zostały zakupione instrumenty muzyczne (niektóre z nich służą do dziś). Sprowadzono je z fabryki "Lessiga" z Łodzi 20 lutego 1909 roku w ilości 40 sztuk. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został ówczesny organista brat Klemens.

W czasie I wojny światowej część instrumentów zarekwirowało wojsko niemieckie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku orkiestra wznowiła swoją działalność.Kapelmistrzami w okresie międzywojennym byli: brat Stefan Słomka, brat Bronisław Kaczmarek oraz brat Kalikst Walerczak.

W latach 1939-1945 z wiadomych względów orkiestra musiała zawiesić swoją działalność a instrumenty muzyczne zostały przez proboszcza kapł. M. Leona Miłkowskiego i tutejsze siostry zakonne starannie ukryte w zakamarkach kościoła. Tuż po wyzwoleniu w 1945 roku orkiestra została reaktywowana. Na jej czele stanął wówczas brat Stanisław Kamiński.

Trzeba tu wspomnieć, że sobótkowska orkiestra uświetniała również uroczystości państwowe takie jak pochody i akademie. Ze starych zachowanych zapisów nutowych, w których można znaleźć oprócz muzyki religijnej także taneczną oraz klasykę o wysokim stopniu trudności można wywnioskować, że orkiestra w tym czasie reprezentowała wysoki poziom.

W roku 1977 dyrygenturę objął brat Edward Błaszczyk, który rolę tę pełnił do 1996 roku. Od tego czasu orkiestrę prowadzi brat Jarosław Czerwczak.

Należy podkreślić, że każdy z dyrygentów wyuczył po kilku młodych instrumentalistów, by uzupełnić skład orkiestry po odejściu starszych. Obecnie orkiestra liczy 15 instrumentalistów. Powtarzające się nazwiska muzyków, tych którzy już odeszli z orkiestry, jak również tych obecnych świadczą o tradycji muzykowania, trwającej z pokolenia na pokolenie. Dziś również możemy ujrzeć grającego obok siebie ojca z synem, a nawet dziadka i wnuka. Sobótkowska orkiestra współpracuje również z sąsiadującą Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazewie. Obydwie orkiestry w razie potrzeby wspierają się swoimi instrumentalistami.

Dzięki dużej ofiarności parafian wspomagających orkiestrę finansowo w trakcie naprawy bądź zakupu któregoś z instrumentów, orkiestra po dzień dzisiejszy może spełniać rolę, do jakiej została powołana.

oprac. Mirosława Błaszczyk (Mariawita 7-9/2004)


Obecny skład orkiestry:

Jarosław Czerwczak -trąbka, kapelmistrz
Paweł Stefaniak -trąbka
Roman Olszewski -trąbka
Sławomir Jagielski -klarnet
Łukasz Walerczak -saksofon altowy
Radosław Klekocki -tenor
Krzysztof Klekocki -tenor
Krzysztof Budner -tenor
Marcin Kamiński -baryton
Szymon Czerwczak -puzon
Roman Czerwczak -puzon Paweł Czerwczak -alt(najmłodszy członek orkiestry)
Jarosław Olszewski -alt
Zdzisław Jagielski -alt
Tadeusz Walerczak -bas
Piotr Stefaniak -bęben
Stefan Rytczak -bas(najstarczy członek orkiestry, niestety już nie gra ze względów zdrowotnych)