Ekumeniczna praca kobiet w Polsce związana jest z Polską Radą Ekumeniczną. Powstający na początku ubiegłego stulecia ruch ekumeniczny, mający na celu pojednanie chrześcijan, przenikał do naszego kraju, a organizacyjne formy zaczął przybierać w okresie II wojny światowej i okupacji. Trudna wówczas sytuacja egzystencjalna zbliżyła do siebie wyznawców różnych Kościołów. Od 1940 roku odbywały się w Warszawie konspiracyjne zebrania ekumeniczne duchownych kilku wyznań chrześcijańskich, którzy widzieli potrzebę pojednania i wspólnego świadczenia o Chrystusie. Byli wśród nich przedstawiciele z następujących Kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego, Metodystycznego, Ewangelicznych Chrześcijan, Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, który w 1951 r. zmienił nazwę na Kościół Polskokatolicki i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Razem około 20 osób.
Władze państwowe zatwierdziły Statut Polskiej Rady Ekumenicznej 26 sierpnia 1958 roku i wówczas ekumeniczna organizacja uzyskała osobowość prawną. Statut zmieniany i zatwierdzany był dotąd trzy razy (15 kwietnia 1967 r., 20 września 1996 r., 27 maja 2002 r.). Do prowadzenia określonych zadań, lub prac
Polska Rada Ekumeniczna powołuje komisje. Liczba i nazwy tych komisji
ulegają ciągłym zmianom. Pod koniec lat 60. XX wieku działała m.in.
Komisja Wychowania Chrześcijańskiego, w skład której
Ramowy program działania Sekcji Kobiet
obejmował następujące punkty: szerzenie myśli ekumenicznej;
pielęgnowanie serdecznych siostrzanych stosunków wśród
członkiń Kościołów zrzeszonych w PRE; stawianie w świetle Słowa
Bożego problematyki współczesnego życia kobiety - chrześcijanki
w rodzinie, w pracy zawodowej oraz w służbie dla Kościoła;
przysposabianie aktywistek, oddanych sprawie ekumenicznej do
działalności na terenie miejscowych oddziałów PRE, celem
zainteresowania jak najszerszego ogółu niewiast sprawą ekumenii.
Program ten w ciągu następnych lat został też poszerzony o kontakty
zagraniczne i współpracę z międzynarodowymi organizacjami
kobiet.
1967-1970 Maria Gawlasowa (Kościół Ewangelicko-Augsburski), Od 11 lutego 2002 roku przewodniczącą jest Ewa Walter (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Według obowiązującego statutu PRE, Prezydium powołuje Komisje, ustala ich liczbę i skład osobowy. Do Komisji Kobiet należą przedstawicielki delegowane przez zwierzchników wszystkich Kościołów członkowskich (Prawosławnego, Ewangelicko-Augsburskiego, Starokatolickiego Mariawitów, Polskokatolickiego, Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Metodystycznego, Chrześcijan Baptystów). Komisja Kobiet na swym posiedzeniu dnia 11 lutego 2002 roku wybrała ze swego grona, na pięcioletnią kadencję, zarząd. Przewodniczącą została Ewa Walter z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (która jest jednocześnie przewodniczącą Krajowego Komitetu Światowego Dnia Modlitwy), wiceprzewodniczącą Joanna Kamińska z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, sekretarzem Małgorzata Zielińska z Kościoła Chrześcijan Baptystów. ![]() Zarząd PRE na posiedzeniu 25 lutego 2002 roku przyjął do wiadomości wyniki wyborów i sugerował, by praca w Komisjach odzwierciedlała problemy, którymi żyją na co dzień Kościoły członkowskie, aby dochodziło do wymiany doświadczeń i spraw, które są przedmiotem troski w polskiej ekumenicznej społeczności. Aby dopomóc Komisjom w realizacji tego zadania i usprawnić kontakt z Zarządem postanowiono prace wszystkich Komisji otoczyć szczególną opieką i przydzielić im opiekunów. Opiekę nad Komisją Kobiet powierzono ks. bp. M. Włodzimierzowi Jaworskiemu, Biskupowi Naczelnemu Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Posiedzenia Komisji, które mają miejsce
w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie przy ul. Willowej 1,
zwołuje przewodnicząca. Odbywają się one kilka lub kilkanaście razy w
roku, w zależności od potrzeby przekonsultowania spraw związanych z
korespondencją krajową i zagraniczną, współpracą z
różnymi organizacjami, Integralną częścią działalności Komisji Kobiet jest organizowanie nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy w pierwszy piątek marca. Istnieje ścisła współpraca z Krajowym Komitetem ŚDM, który - choć organizacyjnie i personalnie działa w strukturze Komisji Kobiet PRE - reprezentuje większą liczbę wyznań (w tym Kościół Rzymskokatolicki) na płaszczyźnie międzynarodowej ruchu Światowego Dnia Modlitwy Kobiet.
Komisja Kobiet należy od 1989 roku do Europejskiego Forum Kobiet Chrześcijańskich. Poszerzaniu kręgu kobiet zainteresowanych pracą ekumeniczną i wyłanianiu aktywistek dobrze służą organizowane od 1971 roku ogólnopolskie ekumeniczne konferencje kobiet. Odbywają się one, za wyjątkiem przerwy w latach 1977-1984, prawie co roku. Na miejsce konferencji wybierane są ośrodki poszczególnych Kościołów, aby uczestniczki miały możliwość poznać specyfikę danego wyznania. Usytuowanie tych ośrodków w różnych regionach kraju uatrakcyjnia pobyt, bo daje sposobność dostrzeżenia niepowtarzalnego piękna wielu zakątków ojczystej ziemi. Komisja Kobiet ustala temat i hasło każdej konferencji, opracowuje program, zaprasza prelegentki (niekiedy i prelegentów) oraz gości z zagranicy. Najczęściej organizowane są trzydniowe spotkania - od piątku do niedzieli - ponieważ w dni wolne od pracy jest zwykle więcej uczestniczek.
Poniższy wykaz zawiera terminy, lokalizację, hasła i tematy poszczególnych konferencji oraz nazwy Kościołów będących gospodarzami tych spotkań.
EKUMENICZNE KONFERENCJE KOBIET Od początku swego istnienia Komisja Kobiet
zabiegała, aby zainteresować pracą ekumeniczną jak najszersze grono
kobiet w całym kraju. Bardzo intensywne starania poczyniono w 1984 r.,
aby w każdym Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, których jest
15 na terenie całego kraju, powstała ekumeniczna Sekcja Kobiet. Udało
się
Komisja stara się, żeby programy ogólnopolskich spotkań ekumenicznych zawierały interesujące tematy, inspirujące uczestniczki do działania na rzecz budowania Królestwa Bożego. Mogą to czynić poprzez modlitwę, pracę charytatywną, miłość bliźniego, czynienie pokoju i sprawiedliwości wszędzie tam, gdzie sięgają ich obowiązki i możliwości. Treść spotkań ubogacają często goście zagraniczni zapraszani przez organizatorki. Od dawna utrzymywane są przyjazne kontakty z Niemieckim Komitetem ŚDMK i przedstawicielkami Ekumenicznego Forum Chrześcijanek Europy. Nasze delegatki co roku uczestniczą w tzw. "warsztatach" przygotowujących nabożeństwo ŚDM, a do Polski przyjeżdżają na doroczne konferencje, choć nie na każdą, panie z Niemiec. Na konferencji w Poznaniu w 1988 r. gościliśmy panią pastor Helgę Hiller, będącą wówczas przewodniczącą Europejskiego Komitetu ŚDMK i panią dr Ute Minor, przewodniczącą Krajowego Komitetu ŚDMK. W Sorkwitach w 1992 r. była pani pastor Gizela Opitz z Poczdamu, w Klarysewie k. Warszawy w 1993 r. - pani Johana Martin - obie związane z ruchem ŚDMK. Komisja Kobiet PRE gościła też panie z
zagranicy działające w Ekumenicznym Forum Chrześcijanek Europy. W
listopadzie 1993 r. wizytę złożyła pani Elizabeth Raiser, która
zwiedzała różne kościelne ośrodki i instytucje oceniając je z
punktu
Od 2002 r. Komisja Kobiet PRE pracuje bardziej intensywnie w związku z przygotowywaniem przez polskie chrześcijanki liturgii nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy na 2005 rok. Obecnie Komisja i Komitet ŚDMK pracują wspólnie w specjalnych zespołach powołanych do określonych zadań. Są w nich również kobiety z Kościołów nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej, tj. z Kościoła Rzymskokatolickiego i Greckokatolickiego. Prace przebiegają bez zakłóceń, bo Komisja i Komitet powiązane są personalnie - funkcję przewodniczącej obu gremiów pełni odpowiedzialna, kompetentna pani Ewa Walter. Oceniając pracę Komisji, z perspektywy mojego trzydziestoletniego uczestnictwa w jej działalności, nasuwa się pewna refleksja. W pierwszych latach istnienia Komisji wszelkie ekumeniczne spotkania zarówno w stolicy, jak i w Oddziałach ukierunkowane były na poznawanie doktryny Kościołów, pogłębianie duchowości i budowanie jedności przez biblijne rozważania, wspólną modlitwę, śpiew i rozmowy. Ostatnio większą, niż przedtem, uwagę przywiązuje się do zagadnień społecznych, kontaktów zagranicznych, różnych aktualnych problemów. Mam nadzieję, że mimo konieczności uwzględniania istniejących realiów Komisja Kobiet PRE będzie zawsze "ekumeniczna", dążąca do jedności chrześcijan. Pelagia Jaworska ("Mariawita" 10-12/2003) Przy opracowaniu artykułu autorka korzystała z dokumentów Komisji Kobiet PRE, Statutu PRE, organu Rady Ekumenicznej w Polsce "Kościół Powszechny" nr 1-2, 1947 r. i materiałów własnych.
Przypisy: |
|
|
powrót |