Uroczysto¶æ Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny
oraz 100. rocznica konsekracji ¦wi±tyni Mi³osierdzia i Mi³o¶ci w P³ocku.

 
  

    15 sierpnia 2014 roku na d³ugo pozostanie w pamiêci  mariawitów, którzy przybyli na obchody 100-lecia po¶wiêcenia ¦wi±tyni Mi³osierdzia i Mi³o¶ci w P³ocku.


    Uroczysto¶ci zosta³y poprzedzone ca³onocn± adoracj± Przenaj¶wiêtszego Sakramentu prowadzon± przez m³odzie¿, która wcze¶niej przez kilka dni przygotowywa³a klasztor na przyjazd pielgrzymów i zaproszonych go¶ci. Od wczesnych godzin porannych, Katedra Mariawicka gromadzi³a p±tników przyby³ych z ró¿nych stron Polski. Pierwsza Msza ¶wiêta zosta³a odprawiona o godzinie 7:30 przez kap³ana M. Miros³awa Polkowskiego.

Uroczysta Suma rozpoczê³a siê o godzinie 10:00 procesjonalnym wej¶ciem duchowieñstwa mariawickiego, braci kleryków oraz przedstawicieli bratnich Ko¶cio³ów chrze¶cijañskich. Przyby³ równie¿ kap³an M. Antoni Piekut z prowincji francuskiej Ko¶cio³a Starokatolickiego Mariawitów z Pary¿a oraz ks. Georg Blase z Ko¶cio³a Starokatolickiego w Niemczech. Dziêkczynn± Mszê ¶w. celebrowa³ Biskup Naczelny Ko¶cio³a Starokatolickiego Mariawitów – bp M. Ludwik Jab³oñski, w koncelebrze bp. M. W³odzimierza Jaworskiego,  bp. M. Bernarda Kubickiego oraz kap³anów.







Przebieg nabo¿eñstwa u¶wietni³ ¶piew chóru parafialnego z Ceg³owa oraz gra orkiestry dêtej z Lipki, pod batut± Jakuba Pawlaka. Na organach gra³ brat Tadeusz Sadoch z Ceg³owa.





Naukê po Ewangelii ¶wiêtej wyg³osi³ Arcybiskup Utrechtu Joris Vercammen, z Ko¶cio³a Starokatolickiego z Holandii, który odwo³a³ siê do osoby Naj¶wiêtszej Maryi Panny. Wskazywa³ na Maryjê, jako doskona³y wzór wiary i wype³nienia woli Bo¿ej.



 


    Przed Komuni± ¶wiêt± s³owo przygotowuj±ce skierowa³ biskup M. W³odzimierz Jaworski, który przypomnia³ o ³askach jakie otrzyma³a ¦wi±tynia od Pana Jezusa w Objawieniach Mateczki. Podczas Komunii ¶wiêtej pie¶ni o Mateczce i ¦wi±tyni wykona³ tak¿e chór m³odzie¿y z naszego Ko¶cio³a. Po Sumie homiliê wyg³osi³ Biskup Naczelny M. Ludwik Jab³oñski, odwo³uj±c siê do historii budowy katedry mariawickiej, która w pocz±tkach nosi³a wezwanie Nieustaj±cej Adoracji i Ub³agania. Biskup Naczelny przypomnia³ podstawowe zadanie mariawitów: „uwielbienie Eucharystycznego Pana, ¼ród³o Mi³osierdzia Bo¿ego dla ¶wiata” którego skutkiem jest odrodzenie naszego ¿ycia.







    Nastêpnie swoje pozdrowienia przekazali przedstawiciele innych Ko¶cio³ów. J. E. Metropolitê Sawê z Polskiego Autokefalicznego Ko¶cio³a Prawos³awnego, reprezentowa³ ks. protoprezbiter Anatol Szyd³owski, dziekan Okrêgu Warszawskiego i proboszcz parafii ¶w. Marii Magdaleny w Warszawie, a tak¿e diakon katedry metropolitalnej Andrzej Dawidziuk. Ksi±dz Protoprezbiter przekaza³ na rêce Biskupa Naczelnego ikonê ¶w. Marii Magdaleny.



 Ko¶ció³ Ewangelicko-Augsburski reprezentowa³ ks. dr Marcin Undas, radca diecezji warszawskiej i proboszcz parafii luterañskiej w Zgierzu. Odczyta³ on list w imieniu biskupa Jerzego Samca. „Katedra wraz z otaczaj±cym j± kompleksem zabudowañ s³u¿y³a ro¿nym istotnym celom. By³ tam szpital, klasztor, seminarium, ale nie tylko. Przez szereg lat Katedra go¶ci³a tak¿e miejscowych luteran, kiedy nie mieli oni w³asnego budynku ko¶cielnego. Zatem Ko¶ció³ Starokatolicki Mariawitów nie koncentrowa³ siê tylko na sobie, ale by³ i jest otwarty na wspieranie chrze¶cijan z innych denominacji, za co jestem szczególnie wdziêczny”.


 Przedstawiciel Ko¶cio³a Rzymskokatolickiego – ks. prof.  Henryk Seweryniak przekaza³ pozdrowienia od Biskupa P³ockiego Piotra Libery.

Nastêpnie kap³an M. Karol Babi odczyta³ list gratulacyjny od Biskupa prof. Wiktora Wysoczañskiego, Zwierzchnika Ko¶cio³a Polskokatolickiego oraz Burmistrza Miasta-Gminy Stryków Andrzeja Jankowskiego. Biskup Wysoczañski odnosz±c siê w li¶cie do 100-lecia ¦wi±tynia napisa³: „Ko¶ció³ Starokatolicki Mariawitów przez te dziesiêciolecia prze¿ywa³ wzloty i krzy¿ow± drogê, ale wspierany Bo¿± opatrzno¶ci± zawsze odwa¿nie g³osi³ misjê Mi³osierdzia Bo¿ego (…). Zawsze byli¶cie wierni tej misji s³u¿±c ofiarnie Bogu, ludowi Bo¿emu i Ojczy¼nie.

Na zakoñczenie w imieniu Prezydenta Miasta P³ocka Andrzeja Nowakowskiego, jego zastêpca Roman Siemi±tkowki odczyta³ list. „Przez 100 lat swojego istnienia ¦wi±tynia by³a miejscem, w którym wierni znajdowali ukojenie i duchow± pociechê w trudnych momentach ¿ycia. Otacza³a ich tu zawsze atmosfera zrozumienia, szacunku do drugiego cz³owieka i mi³o¶ci, w której umacniali swoj± wiê¼ z Ko¶cio³em i Bogiem (…) Spo³eczno¶æ zgromadzona wokó³ ¦wi±tyni odegra³a wa¿n± rolê w ¿yciu P³ocka. Z pomocy, jak± ¶wiadczy³ szpital, ochronka czy kuchnia dla ubogich, korzystali nie tylko wierni, ale wszyscy potrzebuj±cy” – napisa³ prezydent P³ocka.

 

 Suma zakoñczy³a siê od¶piewaniem dziêkczynnego hymnu „Ciebie Boga chwalimy.”




Pomiêdzy nabo¿eñstwami wierni adorowali Pana Jezusa utajonego w Przenaj¶wiêtszym Sakramencie, modlili siê przy grobie Mateczki, zwiedzali Jej celkê oraz ogl±dali obrazy haftowane przez siostry mariawitki. W tym roku mo¿na by³o zakupiæ ksi±¿kê „¦wi±tynia Mi³osierdzia i Mi³o¶ci – ¶wiête miejsce mariawitów” napisan± przez kap³ana M. Roberta ¯aglewskiego. Po Sumie w ogrodzie klasztornym chór m³odzie¿owy ¶piewa³ pie¶ni mariawickie i obozowe a orkiestra swoj± gr± umila³a pielgrzymom pobyt w tym ¶wiêtym miejscu.






-----------------------------

    Podczas Nieszporów, które odprawia³  kap³an M. Zbigniew Nawara, naukê o Wniebowziêciu Maryi wyg³osi³ biskup M. Bernard Kubicki. W swoich s³owach odwo³a³ siê do mariawickiego powo³ania do na¶ladowania ¿ycia Matki Naj¶wiêtszej, które przyczyniæ ma siê do odrodzenia duchowego ca³ej ludzko¶ci.
    By³ to wyj±tkowy dzieñ dla wszystkich, którzy brali udzia³ w uroczysto¶ciach 100. rocznicy konsekracji ¦wi±tyni. O powadze tego miejsca ¶wiadczy cytat z Dzie³a Wielkiego Mi³osierdzia zamieszczony na tegorocznej dekoracji: „Powiedzia³ Pan Jezus, ¿e od naszej ¦wi±tyni ma siê rozpocz±æ to odbicie Nieba na ziemi…” (Dz.W.M. s. 93).   


25.08 (poniedzia³ek) - retransmisja uroczysto¶ci - TVP 2, godz. 12:40

 

fot. T. K.

rj

sierpieñ 2014
powrót