Uroczystość jubileuszowa w Strykowie

Od lewej: kapł M. Bernard Kubicki,
ks. dziekan Stanisław Muchewicz (polskokat.),
kapł. M. Fidelis Kaczmarski, bp M. Ludwik Jabłoński,
kapł. M. Szczepan Orzechowski

Parafia strykowska rozpoczęła działalność 7 lutego 1906 roku - początkowo modlono się w domu prywatnym, a od 10 listopada 1907 roku we własnej świątyni, wybudowanej w ciągu sześciu miesięcy. Jej kształt jest bardzo charakterystyczny, łączy w sobie dekoracyjne elementy zaczerpnięte ze sztuki romańskiej i gotyckiej.

Setna rocznica powstania Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie przypada na dzień 7 lutego 2006 roku, ale Zarząd Parafialny ustalił, by uroczystość zorganizować w niedzielę 11 czerwca 2006 r.

Na obchody jubileuszowe przybyli miejscowi mariawici oraz wierni z sąsiednich parafii, kapłani i zaproszeni goście. Głównym celebransem był Biskup M. Ludwik Jabłoński - Ordynariusz Diecezji Śląsko-Łódzkiej.

Obecni byli: ks. Karol Andrzejczak - dziekan Dekanatu Strykowskiego Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. dziekan Stanisław Muchewicz - proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Łodzi, mariawiccy kapłani: M. Fidelis Kaczmarski z Wierzbicy, M. Szczepan Orzechowski z Dobrej, M. Bernard Kubicki z Lipki.
Pamiątkową tablicę opatrzoną napisem: "1906 - 07.02.2006 W setną rocznicę powstania parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie . Proboszcz i Parafianie" poświęcił bp M. Ludwik Jabłoński. Na zdjęciu także (od prawej) kapł. M. Bernard Kubicki i kapł. M. Kazimierz Kaczmarski, proboszcz mariawickiej parafii w Strykowie.
W uroczystości uczestniczyli także: Starosta Powiatu Zgierskiego - Grzegorz Leśniewicz; Burmistrz Miasta i Gminy Stryków - Andrzej Jankowski z małżonką, Przewodniczący Rady Miejskiej w Strykowie - Paweł Kasica; Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie - Halina Zaborowska; Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Władysława Jagiełły w Strykowie - Sylwia Walawender; Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie - Renata Karasińska; były Burmistrz Strykowa - Marek Jarocki z małżonką; Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Strykowie - mł. brygadier Tomasz Kubiak; Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Strykowie - Szymon Sitek; Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strykowie - Włodzimierz Długołęcki; Zastępca Dyrektora Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strykowie - Grzegorz Kozłowski; Publicysta i badacz historii Kościoła - Br. Władysław Ginter z małżonką; Katechetka - Małgorzata Komorowska.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 od poświęcenia tablicy pamiątkowej przez bpa M. Ludwika Jabłońskiego. Następnie Biskup w asyście kapłanów: M. Fidelisa Kaczmarskiego i M. Bernarda Kubickiego odprawił Mszę św. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniali: Chór Diecezji Śląsko-Łódzkiej pod kierownictwem dra Henryka Kapusty, miejscowa orkiestra parafialna oraz grą na organach strykowski organista br. Zdzisław Kapusta.

Biskup M. Ludwik swoje kazanie oparł na słowach Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan (5, 1-2): "Bądźcie więc naśladowcami Boga, jako dzieci umiłowane, i postępujcie drogą miłości, bo i Chrystus was umiłował i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na wdzięczną wonność Bogu" (BT).

Wspomniał w nim proboszczów parafii w Strykowie: - kapł. M. Wincentego Nowakowskiego, kapł. M. Leona Miłkowskiego, bpa M. Michała Sitka, kapł. M. Sławomira Rosiaka, kapł. M. Tadeusza Szymańskiego, kapł. M. Ładysława Ratajczyka i obecnego proboszcza kapł. M. Kazimierza Kaczmarskiego. Podkreślił także wielką pracę Sióstr Zakonnych, które swoją wolę podporządkowały woli Bożej.

Zachęcał wszystkich, aby w dzisiejszych czasach postępowali drogą miłości Boga i bliźnich, by pamiętali o święceniu dnia świętego i umacniali wiarę w Dzieło Wielkiego Miłosierdzia. Nawoływał do Adoracji Pana Jezusa w Przenajświętszym Sakramencie i częstej godnej Komunii świętej. - Świat dziś potrzebuje nowego odczytania Ewangelii Chrystusowej, by urzeczywistniać prawdy Boże - mówił bp M. Ludwik. Msza św. zakończyła się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu "Ciebie Boga chwalimy".

Przedstawiciele lokalnych władz i wierni w kościele
Następnie odbyła się okolicznościowa akademia. Przed balustradą ustawiony był portret Mateczki otoczony kwiatami, a pod nim znajdował się napis: "Błogosławiona Maria Franciszka Kozłowska, Której Bóg objawił Dzieło Wielkiego Miłosierdzia". Akademia rozpoczęła się pieśnią "Nie rzucim Dzieła, gdzie Bóg jest..." odśpiewaną przez chór diecezjalny. Chórzyści i orkiestra współtworzyli program artystyczny swoim śpiewem i grą.
Akademia składała się z trzech części.

Na początku miejscowy proboszcz - kapłan M. Kazimierz Kaczmarski przedstawił postać św. Marii Franciszki, bez Której nie byłoby ani mariawityzmu, ani naszych parafii. Przedstawiając dzieła, które po sobie zostawiła Mateczka, powiedział: "Oto jak wielkie rzeczy może uczynić Jezus dla ludzi i przez ludzi, jeśli serce człowieka otwarte jest na miłość Boga i bliźnich.

Biskup M. Filip Feldman w wierszu pt. "Ofiara i pogrzeb Marii Franciszki" w czwartej strofie tak napisał: "O Polsko, Polsko! Tej nocy cichej, uroczystej straciłaś drogą perłę
twą, straciłaś pierwej, nim poznałaś nieocenione piękno Jej. Jeśli kto przez całe życie, z własnej woli z kielicha męki pije gorycz za grzechy nędznych braci swych, a potem ... umiłowaniem przynaglony, istnienie swe za bliźnich Panu złoży, - miłości większej nie masz nad tę! ...". Po tych słowach nastąpiła wielka cisza, a wielu ocierało łzy.

W kolejnym punkcie akademii s. Mirosława Szostak, na podstawie opracowań br. Władysława Gintera, przedstawiła tekst: "Przykłady działań patriotycznych Kościoła Mariawickiego". Interesujący był również referat br. Witolda Jędrzejczaka pt.: "Mariawityzm w epoce Młodej Polski".

Historię Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie przedstawił br. Włodzimierz Grochocki. Mówił o przyczynach powstania parafii, o trudach i cierpieniach tych, którzy pierwsi przyjęli Dzieło Wielkiego Miłosierdzia. Prelegent wymienił kapłanów - proboszczów Parafii i Siostry Zakonne, którzy swą pracą, modlitwą i zaangażowaniem w życie kulturalno-oświatowe, działalność charytatywną i społeczno-socjalną przyczynili się do rozwoju społeczeństwa strykowskiego.

Pod koniec uroczystości głos zabrał ponownie bp M. Ludwik Jabłoński, który dziękował Bogu za łaskę, że mógł przeżywać te radosne chwile ze wszystkimi obecnymi w strykowskiej parafii. Następnie przemawiał starosta zgierski Grzegorz Leśniewicz, który w dowód uznania za wkład duchowy i kulturowy Parafii w rozwój Powiatu Zgierskiego wręczył kapł. M. Kazimierzowi pamiątkowy dokument.

Serdeczne gratulacje z okazji Jubileuszu 100-lecia Parafii złożyli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Stryków - burmistrz Andrzej Jankowski i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kasica, którzy przekazali pięknie wykonaną tabliczkę pamiątkową i kosz kwiatów. Życzenia i kwiaty przekazały także: Halina Zaborowska Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie oraz Sylwia Walawender - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strykowie. Proboszcz strykowskiej parafii, kapł. M. Kazimierz Kaczmarski podziękował za udział i pomoc w zorganizowaniu uroczystości, a także za wszystkie ciepłe słowa, życzenia i upominki.

Po zakończeniu akademii orkiestra dała koncert przed kościołem, którego słuchały grupy wiernych wraz z przybyłymi gośćmi. Zarząd i Parafianie strykowscy zadbali też o to, aby nikt nie odszedł głodny. Wszystkich obecnych zaprosili na przygotowany w sali parafialnej posiłek, a na oficjalnych gości czekał obiad w restauracji "sąsiadującej" z parafialną posesją.

Dziękujemy Bogu że cudownie nas prowadził przez całe stulecie i prosimy Go, by następne lata naszej Parafii były błogosławieństwem dla nas, naszych rodzin oraz tych, którzy po nas przyjdą i przejmą odpowiedzialność za Kościół nasz święty i Dzieło Wielkiego Miłosierdzia.

A.Basińska (Mariawita 4-6/2006)